Pridnestrska Moldavska Republika: Zamrznjen konflikt v senci Rusije

Pridnestrska Moldavska Republika, poznana kot Pridnestrje ali Transnistrija, je odcepljena regija znotraj mednarodno priznanih meja Moldavije, ki pa dejansko deluje kot neodvisna država.

Pridnestrska Moldavska Republika: Zamrznjen konflikt v senci Rusije

Čeprav ni priznana s strani nobene države, ima lastno vlado, parlament, oborožene sile in celo svoj poštni sistem. Pridnestrje se je po razpadu Sovjetske zveze leta 1992 odcepilo od Moldavije z oboroženim konfliktom, ki je poleti istega leta privedel do premirja. Konflikt je ostal nerešen, vendar je premirje od takrat neprekinjeno. Glavno mesto regije je Tiraspol, ki skupaj s preostalim delom Pridnestrja leži ob reki Dnester, na vzhodni meji z Ukrajino.

Pridnestrje je organizirano kot predsedniška republika in še naprej uporablja simbole, ki jih je podedovalo od nekdanje Sovjetske republike Moldavije. Zastava, grb in himna so ostali enaki tistim, ki so jih prebivalci poznali še iz časov Sovjetske zveze. Čeprav Moldavija uradno zahteva nadzor nad tem območjem, Pridnestrje še naprej vzdržuje tesne vezi z Rusijo, ki ji je pomagala ohraniti de facto neodvisnost. Po vojni leta 1992 je bil vzpostavljen tamponski pas z demilitariziranim območjem, katerega stabilnost nadzira tristranska Komisija skupnega nadzora.

Zamrznjen konflikt
Pridnestrje je eden izmed tistih zamrznjenih konfliktov, ki so se pojavili po razpadu Sovjetske zveze, podobno kot Abhazija, Južna Osetija in Gorski Karabah. Po izbruhu vojne leta 1992, ko so ruski prostovoljci in kozaki pomagali pridnestrskim separatistom v spopadih z Moldavijo, je bil podpisan sporazum o premirju, ki je končal obsežne sovražnosti. Kljub temu Moldavija od takrat nima nikakršnega vpliva nad Pridnestrjem, čeprav to mednarodno velja za njeno ozemlje. Po premirju je Rusija v regiji ohranila vojaško prisotnost, ki se kljub občasnim pogajanjem še ni umaknila.

Nepriznana država in referendum o neodvisnosti
Leta 2006 so oblasti v Pridnestrju organizirale referendum o neodvisnosti, kjer so prebivalci glasovali za odcepitev od Moldavije in morebitno priključitev Rusiji. Vendar referendum ni bil priznan s strani mednarodne skupnosti, kar je še naprej onemogočilo uradno priznanje Pridnestrja. V letu 2014, po ruski aneksaciji Krima, so v pridnestrskem parlamentu znova pozvali k združitvi z Rusijo, vendar brez uspeha.

Ruska invazija na Ukrajino in položaj Pridnestrja
Leta 2022 je ruska invazija na Ukrajino vplivala tudi na razmere v Pridnestrju. Ukrajina je zaprla mejo s Pridnestrjem, kar je regijo gospodarsko osamilo. Pred tem je bila Ukrajina glavna povezava regije z zunanjim svetom. Zaradi teh sprememb je postala regija gospodarsko odvisna od Moldavije. Po invaziji so v Moldaviji potekali protesti proti vplivu Rusije, vse bolj pa so se krepile vezi z Evropsko unijo. Kljub skrbi, da bi lahko Pridnestrje postalo nova fronta v rusko-ukrajinskem konfliktu, se to ni uresničilo.

Nova grožnja: Strahovi pred rusko priključitvijo
Februarja 2024 so pridnestrski predstavniki zaprosili Rusijo za »zaščito in ekonomsko pomoč«, pri čemer so Moldavijo obtožili izvajanja genocida. Te izjave so sprožile strahove, da bi Rusija lahko aneksirala regijo ali sprožila hibridno vojno proti Moldaviji, vendar do tega še ni prišlo. Evropska unija je marca 2022 Transnistrijo razglasila za okupirano ozemlje Moldavije, kar pa ne spreminja realnosti na terenu, kjer Pridnestrje ostaja de facto neodvisno.

Pridnestrje je tako še naprej v negotovem položaju – nepriznano, toda dejansko delujoče kot neodvisna država, s tesnimi vezmi z Rusijo in trdnim nadzorom nad svojim ozemljem.

Publish the Menu module to "offcanvas" position. Here you can publish other modules as well.
Learn More.

Publish the Menu module to "offcanvas" position. Here you can publish other modules as well.
Learn More.