Kaj je Azovsko morje?

Azovsko morje, prizorišče napetosti med Ukrajino in Rusijo, je celinsko morje, ki ga obdajajo Ukrajina s polotokom Krim in Rusija. S Črnim morjem je povezano s 15 kilometrov širokim Kerškim prelivom, ki je pomembna pomorska pot za trgovske in potniške ladje obeh držav.

Kaj je Azovsko morje?

Azovsko morje je s 14 metri najbolj plitvo morje na svetu, je pa tudi majhno, saj je kakih 360 kilometrov dolgo in 180 kilometrov široko, navaja francoska tiskovna agencija AFP.

To celinsko morje na severu in zahodu obdaja Ukrajina, na vzhodu Rusija, na jugozahodu pa ukrajinski polotok Krim, ki si ga je Moskva priključila leta 2014. Sega tudi do juga Doneškega bazena, regije na vzhodu Ukrajine pod nadzorom proruskih upornikov.

Dogovor, ki sta ga Rusija in Ukrajina podpisali decembra 2003, zagotavlja skupno upravljanje Azovskega morja in Kerškega preliva. Ne določa pa morske meje med državama.

Z mednarodno nepriznano priključitvijo Krima marca 2014 je Rusija pridobila nadzor na obeh straneh preliva. Maja letos je odprla 19 kilometrov dolg most preko preliva, s katerim je povezala Krim s celinsko Rusijo.

Ukrajina trdi, da njene večje ladje ne morejo pluti pod 35 metrov visokim mostom iz in v svoja pristanišča v Azovskem morju. Za ukrajinski izvoz pomembno pristanišče Mariupolj ima vitalen dostop do težke industrije na vzhodu Ukrajine. V tem edinem večjem mestu na vzhodu Ukrajine, ki je še pod nadzorom Kijeva, živi pol milijona ljudi, več deset tisoč pa jih dela v obsežnih jeklarnah in železarnah.

Publish the Menu module to "offcanvas" position. Here you can publish other modules as well.
Learn More.

Publish the Menu module to "offcanvas" position. Here you can publish other modules as well.
Learn More.