Aljaska: Najsevernejša in največja zvezna država ZDA

Aljaska, najsevernejša zvezna država ZDA, se je pridružila Združenim državam leta 1959 kot 49. država. Pred tem je bila leta 1867 odkupljena od carske Rusije za 7,2 milijona dolarjev, kar bi danes zaradi inflacije znašalo okoli 135 milijonov dolarjev.

Aljaska: Najsevernejša in največja zvezna država ZDA

Kljub temu, da je Aljaska geografsko del Severne Amerike, jo od preostalih zveznih držav ZDA loči okoli 800 kilometrov, kar jo naredi edinstveno v več pogledih. Glavno mesto Aljaske je Juneau, čeprav sta mesti Anchorage in Fairbanks večji.

Aljaska je največja zvezna država ZDA po površini, z 1.518.800 km² pokriva več kot dvakrat več ozemlja kot Teksas, druga največja zvezna država. Zaradi svoje velikosti in oddaljenosti je Aljaska tudi dom nekaterih najhladnejših temperatur v Severni Ameriki, s povprečnimi zimskimi temperaturami, ki lahko padejo vse do −60 °C.

Geografija in podnebje
Aljaska meji na Kanado na vzhodu, na Beringovo morje in Rusijo na zahodu, na Tihi ocean na jugu ter na Arktični ocean na severu. Njeno ozemlje je prostrano, z mogočnimi gorami, obsežnimi gozdovi in številnimi ledeniki. Zaradi svoje lege je tehnično najbolj vzhodna, zahodna in severna zvezna država ZDA. Območje, kjer se Beringov preliv dotika ruske obale, je le nekaj kilometrov oddaljeno od Rusije.

Podnebje Aljaske je raznoliko. Južni in jugovzhodni deli, vključno z glavnimi mesti, imajo oceansko podnebje, ki prinaša blažje zime in več padavin. Notranjost in severni deli Aljaske imajo subarktično oziroma arktično podnebje, kjer zime trajajo dolgo, poletja pa so kratka in hladna. Mesto Fairbanks, na primer, beleži ekstremne temperature, saj je tam bila namerjena tako najvišja (38 °C) kot najnižja temperatura (-62 °C) v zgodovini države.

Redka poseljenost in življenje prebivalcev
Aljaska ima manj kot milijon prebivalcev in je ena najredkeje poseljenih zveznih držav ZDA. Največje mesto je Anchorage, ki skupaj s širšim metropolitanskim območjem gosti skoraj 400.000 ljudi, kar predstavlja večino prebivalstva. Drugo največje mesto je Fairbanks, prestolnica Juneau pa je le tretje največje.

Na Aljaski živijo tudi avtohtona ljudstva, kot so Aleuti, Inuiti in indijanska plemena, ki se še vedno v veliki meri preživljajo s tradicionalnimi dejavnostmi, kot so ribolov, lov na severne jelene in vzreja pasje pasme aljaški malamut, ki je bila skozi zgodovino ključna za preživetje v mrzlih zimah.

Zgodovina zlate mrzlice in sodobna Aljaska
V začetku 20. stoletja je Aljaska postala cilj številnih iskalcev zlata. Zlata mrzlica je v ta osamljen del sveta privabila na tisoče ljudi, ki so ob rekah izpirali zlato in kopali v rudnikih. Le malo jih je obogatelo, mnogi pa so plačali s svojim življenjem – bodisi zaradi ekstremnega mraza, divjih živali ali rivalstva med iskalci zlata.

Tudi danes je Aljaska težko dostopna. Zaradi redke poseljenosti in težkih vremenskih razmer so majhna letala pogost prevoz na tem odročnem območju. Kljub temu Aljaska ostaja privlačna destinacija za turiste, ki jih privabljajo naravne lepote, kot so gore, gozdovi, ledeniki in edinstvena divjina.

Publish the Menu module to "offcanvas" position. Here you can publish other modules as well.
Learn More.

Publish the Menu module to "offcanvas" position. Here you can publish other modules as well.
Learn More.