Znanstveniki razvijajo krompir, odporen na vročinske valove
Ameriški znanstveniki razvijajo novo vrsto krompirja, ki bi lahko uspeval kljub vročinskim valovom, kar je pomemben korak k zagotavljanju pridelka v času podnebnih sprememb. Raziskovalna skupina z Univerze Illinois (UIUC) in Univerze Essex v Angliji je z genetskimi spremembami dosegla, da je rastlina pod toplotnim stresom pridelala do 30 odstotkov več krompirja.
Skupina pod vodstvom Katherine Meacham-Hensold je z dodajanjem dveh genov izboljšala proces fotorespiracije, kar je povečalo učinkovitost fotosinteze. To pomeni, da je rastlina porabila manj energije za osnovne funkcije in več za rast. Rezultate raziskave so objavili v reviji Global Change Biology, kjer so poudarili, da gre za pomemben korak k povečanju pridelka v razmerah segrevanja planeta.
Prvi terenski preizkusi so bili izvedeni v ameriški zvezni državi Illinois, vendar raziskovalci poudarjajo potrebo po dodatnih testiranjih v različnih podnebnih razmerah.
Katherine Meacham-Hensold je izpostavila, da so podnebne spremembe največja grožnja kmetijstvu, zlasti v regijah, kjer vročinski valovi že zmanjšujejo pridelavo hrane. "Za zadovoljitev prehranskih potreb prebivalstva v prihodnosti moramo ustvariti pridelke, ki bodo uspevali v pogostejših in intenzivnejših vročinskih obdobjih. Naše raziskave, ki so pokazale 30-odstotno povečanje mase gomoljev, nakazujejo, da je izboljšanje fotosinteze ključni korak k prilagojenemu kmetijstvu," je dejala Meacham-Hensold.
Ta inovacija je del širših prizadevanj znanstvenikov za razvoj kmetijskih rešitev, ki bodo prilagojene izzivom globalnega segrevanja. Uspeh projekta bi lahko imel pomemben vpliv na zagotavljanje hrane v prihodnosti in ohranjanje stabilnosti prehranskega sistema.