Kaj je spletni grooming?

Grooming je navezovanje stikov za spolne namene z uporabo tehnologije. Storilec preko spleta naveže stik z otrokom (mladoletno osebo, mlajšo od 15 let), da bi pridobil njeno zaupanje. Cilj storilca je običajno srečanje z otrokom in spolna aktivnost oziroma pridobitev fotografij in posnetkov otroka, ki so spolne narave, navajajo na safe.si.

Kaj je spletni grooming?

Kot so pojasnili na Centru za varnejši internet Safe.si, je grooming tisto ravnanje, ko se storilec na spletu pretvarja, da je vrstnik svojih žrtev. Običajno žrtve išče v različnih spletnih klepetalnicah, spletnih igrah in drugih platformah za spletno komuniciranje. Tam si izbere žrtev, s katero začne pogovor. Z naklonjenostjo, prijaznostjo, komplimenti in izražanjem pozornosti poskuša pridobiti otrokovo zaupanje in tako poskuša izvedeti čim več podatkov o njem.

Kot so izpostavili na Safe.si, se storilec zaveda svojih dejanj, zato ves čas ocenjuje tveganje. Komunikacijo skuša prenesti na zasebnejše kanale, preverja, ali otrok deli pogovore z drugimi in podobno. Otroku poskuša vzbuditi občutek, da je med njima nekaj posebnega.

Kmalu storilec pogovor spelje na spolnost, otroku lahko tudi pošlje svoje gole fotografije, kmalu pa zahteva še otrokove posnetke, lahko pride tudi do izsiljevanja in groženj. Storilec lahko otroka tudi pregovori v srečanje v živo, kjer pride do spolne zlorabe.

Nad svojo žrtvijo bo skušal storilec ohraniti kontrolo tudi tako, da bo v njej vzbujal občutek odgovornosti in sramu za to, kar se je zgodilo.

Spletni grooming je v Sloveniji kazniv. Kazenski zakonik namreč opredeljuje kaznivo dejanje pridobivanja oseb, mlajših od 15 let, za spolne namene in določa: Kdor osebo, mlajšo od petnajst let, prek informacijskih ali komunikacijskih tehnologij nagovarja za srečanje z namenom, da bi zoper njo storil kaznivo dejanje spolnega napada ali zaradi izdelave slik, avdiovizualnih ali drugih predmetov pornografske ali drugačne seksualne vsebine, in so nagovarjanju sledila konkretna dejanja za uresničitev srečanja, se kaznuje z zaporom do enega leta.

Posledice, ki jih spletni grooming prinaša, so lahko zelo hude. Škoda, ki jo občuti žrtev, je večinoma dolgoročna, povzroči lahko depresijo, zapiranje vase, nizko samopodobo, nezaupanje in številne psihične težave. Posebej ranljivi so otroci, ki so zaradi določenih osebnih ali družinskih okoliščin bolj dovzetni za spletni grooming. Gre za tiste, ki so osamljeni, ki se v svoji družini ne počutijo dobro, imajo težave z vrstniki ali v šoli itd., so še navedli na Safe.si.

Publish the Menu module to "offcanvas" position. Here you can publish other modules as well.
Learn More.

Publish the Menu module to "offcanvas" position. Here you can publish other modules as well.
Learn More.