Z akcijo Pomagam na bone do sendvičev za študente in brezdomce
Radio Študent je danes predstavil kampanjo Pomagam na bone, s katero želi opozoriti na neučinkovitost trenutnega sistema subvencionirane študentske prehrane. V okviru akcije vsak petek s študentskimi boni kupujejo sendviče in jih donirajo Društvu Kralji ulice. V dveh mesecih so razdelili že 140 obrokov, kampanjo pa bodo nadaljevali najmanj do poletja.
Kot je na novinarski konferenci pred zbirno točko Kraljev ulice povedala novinarka Maša Suša, večina študentov porabi le šest do sedem od povprečnih 21 mesečnih bonov. Ostane jim torej okoli 14 subvencij, ki niso izkoriščene. Ker ima bon pravico koristiti skoraj 6000 študentov, to pomeni več kot milijon neporabljenih subvencij letno oziroma vsaj štiri milijone evrov javnih sredstev.
Problem, opozarjajo na Radiu Študent, je v tem, da postaja sistem prehrane za študente vse manj dostopen. Subvencija in doplačilo za obrok sta se v zadnjih letih povišala, število ponudnikov hrane pa se je zmanjšalo. Po njihovih podatkih so raznolikost, uravnoteženost in cenovna dostopnost ogrožene, zato mnogi študenti ne izkoristijo vseh možnosti, ki jim pripadajo.
Pobudniki akcije predlagajo, da bi lahko subvencije porabili tudi za nakup sestavin v trgovinah ali da bi država začela vzpostavljati javne menze. Poleg študentske populacije pa z akcijo naslavljajo tudi širšo problematiko brezdomstva, ki po besedah Žana Nikolića iz Kraljev ulice narašča. Poudaril je, da dnevno v njihov center pride povprečno 140 ljudi, nedavno pa so zabeležili rekord z vsaj 191 obiski. Skrb vzbujajoče je tudi, da je med njimi vedno več mladih.
Državni sekretar na ministrstvu za delo Dan Juvan je povedal, da kampanjo podpira in meni, da bi bilo dolgoročno najbolje, da Slovenija zgradi sistem javnih menz, podobno kot na Finskem. Do takrat pa bi bilo smiselno ustanavljati manjše javne menze na fakultetah, ki bi lahko sodelovale v obstoječem razpisu za subvencionirano prehrano.
Z akcijo Pomagam na bone želijo pobudniki doseči bolj vključujoč in učinkovit prehranski sistem za študente ter opozoriti na nujnost naslavljanja prehranske in stanovanjske negotovosti v družbi.