V Novem mestu o zdravju delovno aktivnih
Ob svetovnem dnevu zdravja je Univerza v Novem mestu v sodelovanju z lokalnimi in zdravstvenimi ustanovami pripravila strokovno srečanje pod naslovom Delovno aktivni – kaj pa vaše zdravje?, kjer so govorci izpostavili pomen celostne skrbi za zdravje zaposlenih, tako na fizični kot psihosocialni ravni.
V ospredje so postavili ugotovitev, da delovno okolje močno vpliva na zdravje posameznika, zato skrb zanj ni zgolj osebna odgovornost, temveč tudi ključni dejavnik uspešnosti podjetij in celotne družbe. Dr. Tatjana Mlakar z Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije je opozorila na naraščajoči zdravstveni absentizem, ki postaja resen družbeni problem, in poudarila nujnost sistemskih sprememb.
Pomembno vlogo pri vračanju zaposlenih na delo po daljši odsotnosti imajo izvajalci medicine dela, kar je izpostavila Tanja Oberč Tomažin iz ZD Krško. Po besedah mag. Nine Šab iz Gospodarske zbornice Dolenjske in Bele krajine je vlaganje v zdravje zaposlenih vrednota uspešnega gospodarstva. Tudi Marijan Papež z ZPIZ je spregovoril o pomembnosti vključevanja delovno aktivnih invalidov v delovno okolje, ki omogoča njihovo aktivno sodelovanje.
Karmen Stariha z NIJZ je opozorila na vpliv psihosocialnih tveganj in pomen vodstvenih delavcev pri njihovem obvladovanju. O stresu in izgorelosti je govorila psihologinja Nastja Salmič Tisovec, ki je poudarila, da morajo odgovornost za preprečevanje nositi vsi – tako delodajalci kot zaposleni.
Diplomirani fizioterapevtki iz Splošne bolnišnice Novo mesto, Nina Kobe in Ljubica Novak, sta poudarili pomen ukrepov za zmanjšanje mišično-skeletnih obolenj. Pomembnost preventivnega zdravstvenega varstva na primarni ravni sta osvetlili tudi Nataša Hrastar iz ambulante v Mirni Peči in Aleksandra Škedelj Strbad iz ZVC ZD Novo mesto, ki sta predstavili vlogo diplomiranih medicinskih sester pri spremljanju kroničnih bolezni in promociji zdravja.
Strokovno srečanje je sklenila prof. dr. Jasmina Starc, ki je poudarila, da je daljšanje delovne dobe mogoče le ob vlaganju v zdravje in dobro počutje zaposlenih. Kot je bilo večkrat omenjeno, je zdravje delovno aktivnih naložba in ne strošek.