UKC Ljubljana pridobiva še zadnja dovoljenja za začetek celičnega zdravljenja raka

UKC Ljubljana je v postopku pridobivanja zadnjih dovoljenj regulatornih organov, potrebnih za začetek celičnega zdravljenja rakavih krvnih bolezni z napravami za proizvodnjo celic CAR-T. Osebje, ki bo upravljalo aparate, se dodatno usposablja tudi v tujini, večino potrebnih veščin pa so usvojili že med delom na kliničnih oddelkih UKC.

UKC Ljubljana pridobiva še zadnja dovoljenja za začetek celičnega zdravljenja raka

Kot so v Univerzitetnem kliničnem centru (UKC) Ljubljana navedli za STA, imajo na kliničnem oddelku za hematologijo UKC Ljubljana tri naprave Prodigy iz naslova donacij za proizvodnjo celic CAR-T.

Dve po pogodbi uporablja Inštitut za mikrobiologijo in imunologijo (IMI) ljubljanske medicinske fakultete, kjer so v prostorih bivše Semenarne na Dolenjski cesti v zadnjem letu v rekordnem času vzpostavili proizvodne prostore s posebnimi zahtevami glede čistosti.

Tretji aparat Prodigy čaka, da v UKC vzpostavijo zahtevane čiste prostore. To naj bi se zgodilo v letu dni in tako bosta v Sloveniji dve proizvodni mesti. V UKC bo proizvodno mesto v prostorih kliničnega oddelka za hematologijo.

Nekatere informacije, da naj bi primanjkovalo usposobljenega osebja za upravljanje s tovrstnimi napravami, v UKC zanikajo. "Že dolgo se izobražujejo in kot vrhunec zajemajo znanje pri profesorju Halvardu Boenigu v njegovem centru za celično zdravljenje v Frankfurtu," so pojasnili.

"So pa takšne besede zlonamerne in plod tistih, ki niso hoteli ali še bolj natančno, niso znali sodelovati z nami, enostavno niso verjeli v nas in naše možnosti," je poudaril predstojnik kliničnega oddelka za hematologijo UKC Samo Zver.

Profesor Boenig v Frankfurtu vodi celično proizvodnjo CAR-T znotraj tamkajšnje transfuzije, pete največje na svetu, ki skrbi za 20 milijonov ljudi. Je gostujoči profesor na ljubljanski medicinski fakulteti ter konzultant UKC na področju celic CAR-T in redno prihaja v Slovenijo.

UKC sicer v okviru programa CAR-T in celičnega zdravljenja nasploh vzpostavlja lastno citoferezno storitev, v okviru katere bodo iz periferne krvi sami zbirali bolnikove limfocite T, iz katerih bodo nato naredili celice CAR-T za celično zdravljenje rakavih krvnih bolezni.

Trenutno pridobivajo še zadnja dovoljenja regulatornih organov, končujejo protokole kliničnih raziskav, hkrati pa so v zaključni fazi oblikovanja pogodb med UKC in podjetji, ki bosta priskrbeli za donaciji 30 vektorjev CD19, ki so potrebni za začetek zdravljenja bolnikov.

Pri vzpostavljanju celičnega zdravljenja v UKC Ljubljana so levji delež prispevali strokovnjaki Matjaž Sever, Irena Auersperger in Martina Tomažin iz UKC, Miroslav Petrovec in Alojz Ihan z IMI ter Roman Jerala s Kemijskega inštituta. Projekt povezuje predstojnik kliničnega oddelka za hematologijo Zver, so še pojasnili na UKC.

Publish the Menu module to "offcanvas" position. Here you can publish other modules as well.
Learn More.

Publish the Menu module to "offcanvas" position. Here you can publish other modules as well.
Learn More.