Astronavta se po devetih mesecih na ISS vračata na Zemljo
Ameriška astronavtka slovenskega rodu Sunita Williams in njen kolega Barry Wilmore se bosta po več kot devetih mesecih bivanja na Mednarodni vesoljski postaji (ISS) v torek zvečer vrnila na Zemljo. Sprva bi morala v vesolju ostati le nekaj dni, a se zaradi tehničnih težav s plovilom njuna vrnitev ni mogla zgoditi prej.
Williams in Wilmore se bosta vrnila s plovilom Dragon podjetja SpaceX, ki je v nedeljo na ISS pripeljalo novo posadko – ameriški astronavtki Anne McClain in Nichole Ayers, japonskega astronavta Takuya Onishija ter ruskega kozmonavta Kirila Peskova. Poleg Williams in Wilmorea se bosta v torek z Dragonovim plovilom na Zemljo vrnila še ameriški astronavt Nick Hague in ruski kozmonavt Aleksandr Gorbunov.
Nasa je prvotno načrtovala vrnitev za sredo ali kasneje, vendar je zaradi vremenskih razmer odločila, da se posadka vrne že v torek. Zgodnejša vrnitev omogoča posadki na ISS dokončanje potrebnih predaj in zagotavlja operativno prožnost pred poslabšanjem vremenskih razmer.
Sunita Williams in Barry Wilmore sta se junija lani odpravila na ISS v okviru osemdnevne misije s plovilom Starliner ameriškega podjetja Boeing, a sta tam ostala veliko dlje od predvidenega. Starliner se je kasneje sam uspešno vrnil na Zemljo, a astronavta sta morala počakati na drugo plovilo za varen povratek.
Čeprav se je njuna misija nepričakovano podaljšala, pa nista astronavta, ki sta najdlje preživela v vesolju. Leta 2023 je ameriški astronavt Frank Rubio na ISS ostal 371 dni namesto šestih mesecev, saj je bilo njegovo predvideno plovilo za vrnitev poškodovano. Najdaljše neprekinjeno bivanje na ISS pa sta opravila ruska kozmonavta Oleg Kononenko in Nikolaj Čub, ki sta na postaji preživela 374 dni in se septembra lani vrnila na Zemljo skupaj z ameriško astronavtko Tracy Dyson.