V Mariboru napovedujejo tudi študij farmacije
Na Univerzi v Mariboru so se pred prazniki razveselili informacije, da je Nacionalna agencija RS za kakovost v visokem šolstvu (Nakvis) prižgala zeleno luč njihovemu novemu študijskemu programu farmacije. Prve študente nameravajo vpisati letos jeseni, a morajo za izvedbo študija še pridobiti potrjeno državno financiranje.
"Veseli nas, da bomo lahko tudi na Univerzi v Mariboru v sodelovanju s slovenskim gospodarstvom razvijali področje farmacije, kar so pred časom prepoznala tudi farmacevtska podjetja, kot npr. Lek, član skupine Sandoz, s katerim smo podpisali sporazum o strateškem sodelovanju," sporočajo z univerze.
Nakvis je 20. decembra podelil soglasje akreditaciji enovitega magistrskega študijskega programa druge stopnje farmacija, ki sta ga pripravili mariborski fakulteta za kemijo in kemijsko tehnologijo ter medicinska fakulteta.
Študijski program je po navedbah univerze pripravljen po najvišjih standardih kakovosti, ki se preverjajo med akreditacijskim postopkom. "Z akreditacijo študijskega programa smo na Univerzi v Mariboru prejeli tudi potrditev odličnega dela in uveljavljanja v domačem in mednarodnem prostoru," so zapisali.
Z novim programom želijo med drugim nasloviti problem pomanjkanja takšnega kadra ne le na lokalni, temveč tudi nacionalni ravni ter sodelovati v razvoju novih trendov na področju zdravja in naslavljanja javno-zdravstvenih problemov. "Sodelovanje dveh fakultet in drugih izvajalcev znotraj univerze ter obogatitev študijskega programa z vrhunskimi strokovnjaki iz tujine je odlična podlaga, ki bo zagotavljala nadaljnjo rast Univerze v Mariboru in izpolnitev strategije za prihajajoče desetletje," izpostavljajo na rektoratu.
Znotraj univerze je po njihovih navedbah pripravljeno vse, da prve študente vpišejo jeseni 2025. V okviru pripravljenega razpisa za vpis v dodiplomske in enovite magistrske študijske programe za študijsko leto 2025/26 so to že potrdili na vseh organih obeh fakultet in univerze.
Vendar pa bodo morali za izvedbo študija še pridobiti državno financiranje. Tu bi se lahko po poročanju časnika Večer zataknilo, saj je na primer dentalna medicina v Mariboru po akreditaciji čakala na odobritev državnega financiranja dve leti.
Na univerzi so za časnik povedali, da so za financiranje vseh študijskih programov univerze za naslednja štiri leta, kamor so že vključili tudi program farmacije, v zaključku pogajanj in da so za zagotovitev potrebnega denarja storili vse, kar je bilo v njihovi moči.
Prvi vpis je predviden za 30 študentov. Ko bo izvedena prostorska širitev medicinske fakultete, pa je načrtovan dvig števila vpisnih mest.
Do takrat bodo študij po poročanju Večera izvajali delno na medicinski fakulteti, delno na fakulteti za kemijo in kemijsko tehnologijo, po potrebi bodo iskali tudi druge rešitve.