Univerza v Ljubljani nagradila najodličnejše raziskovalne dosežke leta 2024
Univerza v Ljubljani je v sklopu Tedna univerze razglasila najodličnejše raziskovalne dosežke leta 2024, ki izstopajo po svoji inovativnosti, vplivu in potencialu za razvoj znanosti ter družbe. Priznanja raziskovalcem so bila podeljena na slavnostni prireditvi, kjer so izpostavili pomen bazičnih raziskav in interdisciplinarnih pristopov k reševanju sodobnih izzivov.
Rektor prof. dr. Gregor Majdič je poudaril, da so tudi temeljne raziskave ključne za znanstvene inovacije, saj pogosto prinesejo nepričakovane preboje, ki spremenijo tok zgodovine. Slavnostni govorec prof. dr. Tomaž Prosen je opozoril na odprta vprašanja v znanosti, kot sta temna snov in temna energija, ki zahtevata razvoj novih znanstvenih paradigem.
Med nagrajenimi dosežki so izstopali projekti, ki pokrivajo širok spekter znanstvenih področij.
Trajnostno varstvo krompirja pred škodljivci
Raziskovalci Biotehniške fakultete so razvili genetsko spremenjene rastline krompirja, ki s proteini iz užitnih gob učinkovito ščitijo pred koloradskim hroščem. Njihova rešitev je okolju prijazna in zmanjšuje uporabo škodljivih insekticidov.
Ekonomija in usklajevanje politik za prihodnost
Prof. dr. Miroslav Verbič z Ekonomske fakultete je analiziral vpliv ekonomskih politik na blaginjo. Njegove ugotovitve ponujajo smernice za oblikovanje usklajenih ukrepov, ki spodbujajo gospodarsko stabilnost in rast.
Politične spremembe in demokracija
Prof. dr. Danica Fink Hafner je v knjigi raziskala, kako spremembe v strankarskih sistemih vplivajo na demokracijo. Na primeru Slovenije in v primerjavi z drugimi državami je pokazala, kako kompleksni dejavniki vodijo v nazadovanje demokratičnih procesov.
Napredni modeli za diagnosticiranje nevrodegenerativnih bolezni
Raziskovalci Fakultete za elektrotehniko so razvili metode za napoved možganske starosti s pomočjo globokega učenja in MR-posnetkov. Njihovi modeli pomagajo pri zgodnjem prepoznavanju Alzheimerjeve bolezni in drugih nevrodegenerativnih motenj.
Kvanti in tekoči kristali
Na Fakulteti za matematiko in fiziko so raziskovalci dokazali, kako feroelektrični tekoči kristali omogočajo nastavljivo generacijo prepletenih fotonov. Njihova inovacija obljublja preboje na področju kvantne optike.
FitBack: spremljanje telesne zmogljivosti mladih
Raziskovalci Fakultete za šport so razvili mednarodno platformo FitBack, ki omogoča spremljanje telesne zmogljivosti otrok. Na podlagi zbranih podatkov ponuja individualizirana priporočila za izboljšanje zdravja.
Filozofija voha
Doc. dr. Simon Hajdini je v svoji monografiji raziskal filozofski pomen čuta voha in njegov vpliv na dojemanje resnice in kulture. Delo izstopa po svojem interdisciplinarnem pristopu in prebojnem raziskovanju.
Membranske nanostrukture za aplikacije v medicini
Raziskovalci Zdravstvene fakultete so razvili inovativne metode za uporabo nanodelcev v medicini in drugih industrijah. Njihovo delo odpira nove možnosti za napredne rešitve na področju zdravja in okolja.
Novi regenerator toplote za industrijske aplikacije
Raziskovalci Fakultete za strojništvo so razvili Hypereg, inovativno napravo za regeneracijo toplote, ki izboljšuje energetsko učinkovitost sistemov pri visokih frekvencah.
Podelitev priznanj poudarja ključno vlogo raziskovanja v napredku družbe in znanosti. Univerza v Ljubljani z nagrajevanjem dosežkov spodbuja odličnost in sodelovanje raziskovalcev na vseh področjih.