Na Univerzi v Ljubljani že tretjič podelili nagrade dr. Uroša Seljaka
Na Univerzi v Ljubljani so 3. oktobra 2024 podelili nagrade in pohvale dr. Uroša Seljaka za najboljše znanstvene članke študentov prve in druge stopnje. Namen nagrad je spodbujanje znanstvenih objav ter večje vključevanje študentov v raziskovalno delo. Razpis za podelitev nagrade vsako študijsko leto organizirata Univerza v Ljubljani in Ameriško-slovenska izobraževalna fundacija (ASEF).
Prof. dr. Uroš Seljak, profesor na Oddelku za fiziko na Univerzi Kalifornije, Berkeley, je leta 2021 prejel prestižno nagrado Gruberjeve fundacije za ključen prispevek k raziskavam v kozmologiji. Z delom nagrade v višini 150.000 ameriških dolarjev je ustanovil nagradni sklad za študente, s katerim vsako leto podpira najboljše znanstvene objave slovenskih študentov, ne glede na njihov visokošolski zavod.
Letos so nagrado prejele Manca Lunder z Zdravstvene fakultete UL za članek "Cold atmospheric plasma for surface disinfection: a promising weapon against deleterius meticillinresistant Staphylococcus aureus biofilms", Jer Pelhan s Fakultete za računalništvo in informatiko UL za članek "DAVE – A Detect-and-Verify Paradigm for Low-Shot Counting" ter Zala Korenjak z Instituta "Jožef Stefan" za članek "Smectic and Soap Bubble Optofluidic Lasers".
Pohvale so prejele Marta Leban s Fakultete za farmacijo UL, Ema Mlinar s Fakultete za matematiko in fiziko UL, Anja Neža Šmid z Biotehniške fakultete UL ter Valentin Vogrinčič z Biotehniške fakultete UL.
Prof. dr. Uroš Seljak je ob podelitvi nagrad izrazil zadovoljstvo nad povečanjem kakovosti prijav in poudaril vlogo mentorjev pri spodbujanju raziskovalnega dela. Rektor UL, prof. dr. Gregor Majdič, je izpostavil pomen sklada dr. Seljaka za krepitev znanstvenih potencialov mladih in njihov prispevek k reševanju sodobnih izzivov.
Člani strokovne komisije, ki so letos izbirali med 22 prijavami, so pohvalili kakovost del in pozvali vse mlade raziskovalce, naj se v prihodnje ponovno prijavijo. Nagrade dr. Uroša Seljaka so prvič podelili leta 2022, s čimer se je ustvarila nova priložnost za študente, da se aktivno vključijo v znanstveno raziskovanje.