Izobraževanje kot ključ do trajnostne prihodnosti ob Mednarodnem dnevu izobraževanja

Univerza v Mariboru je ob Mednarodnem dnevu izobraževanja pripravila okroglo mizo, posvečeno pomenu izobraževanja za trajnostni razvoj. Dogodka so se udeležili zaposleni in študenti univerze ter predstavniki Ministrstva za visoko šolstvo, znanost in inovacije ter Ministrstva za digitalno preobrazbo.

Izobraževanje kot ključ do trajnostne prihodnosti ob Mednarodnem dnevu izobraževanja

Dogodek je osvetlil aktualne izzive in vlogo izobraževanja pri soočanju z njimi. Mednarodni dan izobraževanja, ki ga obeležujemo 24. januarja, je bil razglašen leta 2018 z namenom poudarjanja izobraževanja kot temeljne človekove pravice in ključnega dejavnika trajnostnega razvoja. Letos UNESCO poudarja pomen umetne inteligence in ohranjanja človeškega delovanja v svetu avtomatizacije.

Osrednje predavanje z naslovom Med inovacijami in regulacijo: Umetna inteligenca kot zaveznik trajnostnega razvoja je izvedla doc. dr. Aida Kamišalić Latifić, državna sekretarka na Ministrstvu za digitalno preobrazbo in visokošolska učiteljica na Fakulteti za elektrotehniko, računalništvo in informatiko Univerze v Mariboru. Predstavila je primere uporabe umetne inteligence v vsakdanjem življenju ter opozorila na nujnost regulacije na tem področju. Izpostavila je akt o umetni inteligenci, ki bo urejal uporabo tehnologij glede na oceno tveganja, s čimer se zagotavlja varna in odgovorna uporaba.

V drugem delu dogodka je sledila okrogla miza o vlogi izobraževanja v preteklosti, sedanjosti in prihodnosti. Razpravo je moderiral zasl. prof. dr. Danijel Rebolj, nekdanji rektor UM, med govorci pa so sodelovali prof. dr. Zdravko Kačič, rektor UM, Mojmir Flisek iz Ministrstva za visoko šolstvo, doc. dr. Aida Kamišalić Latifić, prof. ddr. Ana Vovk s Filozofske fakultete UM ter študent in nagrajenec Klemen Tršinar.

Rektor prof. dr. Zdravko Kačič je poudaril pomen univerze kot mostu med sedanjostjo in prihodnostjo, ki mora biti "varen, vzdržljiv in usmerjen v boljši svet." Mojmir Flisek je izpostavil pomembnost pilotnih projektov Načrta za okrevanje in odpornost ter znanje, ki se ustvarja na slovenskih univerzah. Prof. ddr. Ana Vovk je opozorila, da tehnologija v izobraževanju ne sme zanemariti narave in korenin, Klemen Tršinar pa je poudaril, da izobraževanje ostaja vseživljenjski proces.

Dogodek je bil izveden z uporabo nove opreme, pridobljene v okviru projekta Učinkovito izobraževanje za zeleni in digitalni prehod. Oprema, ki podpira fleksibilne oblike poučevanja in kratka izobraževanja za mikrodokazila, je bila predstavljena udeležencem pred sklepnim mreženjem.

Z dogodkom je Univerza v Mariboru ponovno dokazala, da izobraževanje ni le temelj prihodnosti, temveč tudi močno orodje za gradnjo trajnostne in odporne družbe.

est (135)

Priljubljeno

Publish the Menu module to "offcanvas" position. Here you can publish other modules as well.
Learn More.