Računalniki nam prevzemajo vedno več odločanja v vsakdanjem življenju

V današnjem digitalnem svetu računalniki vse pogosteje sprejemajo odločitve, ki neposredno vplivajo na naše življenje. Od preprostih filtrov za neželeno pošto, ki prepoznavajo in blokirajo nezaželena oglasna sporočila, do naprednih algoritmov, ki na pretočnih storitvah, kot je Netflix, ponujajo prilagojena priporočila, se avtomatizirani sistemi odločanja uspešno vklapljajo v naše vsakdanje izkušnje.

Računalniki nam prevzemajo vedno več odločanja v vsakdanjem življenju

Ti sistemi se uporabljajo tudi v poslovnem svetu, kjer izbirajo najbolj obetavne prijave za zaposlitev, kar kaže na široko paleto uporabe umetne inteligence in strojnega učenja.

Sistemi za samodejno odločanje temeljijo na algoritmih, ki na podlagi analize podatkov sprejemajo odločitve. Nekateri izmed teh algoritmov uporabljajo metode umetne inteligence, medtem ko drugi temeljijo na pravilih, ki jih je zasnoval človek. Za končnega uporabnika je vprašanje, katera tehnologija stoji za odločitvijo, pogosto drugotnega pomena. Ključno je, da sistem deluje zanesljivo in učinkovito. Kakovost teh sistemov je v veliki meri odvisna od človekovega dela in natančnosti podatkov, ki se uporabljajo v razvoju.

Kljub številnim prednostim, ki jih prinašajo avtomatizirani sistemi, pa se pojavljajo tudi resne skrbi glede njihove zanesljivosti in posledic morebitnih napak. Eden od bolj znanih primerov napake v sistemu odločanja se je zgodil v ameriški zvezni državi Michigan, kjer je leta 2013 uveden sistem za odkrivanje goljufij pri zavarovanju za primer brezposelnosti zaradi programske napake napačno označil tisoče ljudi kot goljufe. Posledično so mnogi posamezniki prejeli neupravičene denarne kazni, kar je privedlo do eksistenčnih kriz in stigmatizacije mnogih žrtev.

Regulacija sistemov odločanja se v Evropski uniji izvaja preko nove uredbe o umetni inteligenci, ki je začela veljati 1. avgusta 2024. Ta pristop temelji na oceni tveganja, pri čemer višje tveganje zahteva strožje regulativne ukrepe. Visoko tvegani sistemi, kot so tisti za ocenjevanje kreditne sposobnosti, morajo zagotoviti preglednost, podrobno dokumentacijo ter človeški nadzor. Nekatere aplikacije, kot so sistemi za prepoznavanje čustev ali socialno točkovanje, so v EU načeloma prepovedane, kar kaže na prizadevanja za varovanje uporabnikov pred morebitno zlorabo.

 Prihodnost sistemov odločanja bo odvisna od našega sposobnosti, da uskladimo tehnologijo s potrebami in pravicami posameznikov, ter od etičnih smernic, ki bodo oblikovale njihovo delovanje.

Publish the Menu module to "offcanvas" position. Here you can publish other modules as well.
Learn More.

Publish the Menu module to "offcanvas" position. Here you can publish other modules as well.
Learn More.