Ali umetna inteligenca ogroža Wikipedio?
Wikipedia, eden ključnih virov znanja na spletu, se sooča z izzivi, ki jih prinaša razvoj umetne inteligence (UI). Medtem ko je Wikipedia pomemben vir podatkov za učenje klepetalnih robotov, kot je ChatGPT, se postavlja vprašanje, ali lahko UI dolgoročno ogrozi samo enciklopedijo.
Vodja Wikimedia Švica Jenny Ebermann opozarja, da se je število uporabnikov Wikipedije, še posebej med mladimi, zmanjšalo zaradi vse večje priljubljenosti UI, ki nudi hitre in enostavne odgovore. To odpira skrb, ali bo Wikipedia lahko konkurirala platformam, ki informacije predstavljajo na bolj dostopen način.
Prva omemba umetne inteligence na Wikipediji sega v leto 2002, leto po ustanovitvi platforme. Že dolgo Wikipedia uporablja UI za pomoč pri prevajanju in preverjanju vsebine. Trenutni projekti raziskujejo uporabo UI za izboljšanje zanesljivosti virov v člankih. Kljub temu je ključna razlika, da mora človek vedno preveriti rezultate, kar poudarja potrebo po človeškem nadzoru.
Ilario Valdelli, vodja programa za inovacije pri Wikimedia Švica, poudarja, da umetna inteligenca ne more nadomestiti sodelovalne inteligence Wikipedije. "Wikipedia omogoča vključevanje različnih perspektiv avtorjev, medtem ko so odgovori UI pogosto enodimenzionalni," pojasnjuje Valdelli. Čeprav wikipedisti pogosto uporabljajo UI za urejanje in dopolnjevanje vsebine, mora biti ta uporaba ustrezno označena.
Kljub potencialu UI, Wikipedia ostaja odvisna od prostovoljnega dela stotisočev wikipedistov, ki kritično preverjajo vsebine in varujejo enciklopedijo pred lažnimi informacijami ter oglaševanjem. Kolektivna inteligenca, ki je osnova Wikipedije, tako ostaja ključna za njeno prihodnost.
Vprašanje ostaja, kako se bo Wikipedia prilagodila hitrim spremembam, ki jih prinaša tehnologija. Jasno je, da je kombinacija človeškega sodelovanja in tehničnih inovacij ključna za njeno nadaljnjo uspešnost.