Kumer in Gajšek na srečanju v Premogovniku Velenje

Minister za okolje, podnebje in energijo Bojan Kumer ter državni sekretar na ministrstvu za naravne vire in prostor Miran Gajšek sta danes sodelovala na izredni seji sveta delavcev in sindikata Premogovnika Velenje. Namen seje je bil seznanitev socialnih partnerjev družbe z najaktualnejšim dogajanjem glede prihodnosti premogovnika.

Kumer in Gajšek na srečanju v Premogovniku Velenje

Trenutno so v pripravi predlogi zakonov o prehodnem financiranju pospešenega in pravičnega izstopa iz premoga, o postopnem zapiranju Premogovnika Velenje ter o prestrukturiranju Savinjsko-šaleške (Saša) regije. Vsi trije zakoni naj bi po zagotovilih in smernicah EU in Slovenije ter pristojnih ministrstev omogočili pravičen prehod te regije iz premoga, so po seji sporočili iz Skupine Premogovnik Velenje.

Zakon o prehodnem financiranju pospešenega in pravičnega izstopa iz premoga je ključen za nadaljnje delovanje Premogovnika Velenje in Termoelektrarne Šoštanj, saj bodo na njegovi podlagi zagotovljena finančna sredstva, s katerimi bosta lahko obe družbi nemoteno poslovali tudi po novem letu. Prehodni zakon bo tako omogočil, da bosta izhod iz premoga in prestrukturiranje regije izpeljana umirjeno, premišljeno in na socialno pravičen način, so zapisali v sporočilu za javnost.

Kot so pojasnili, je v osnutku zakona o postopnem zapiranju Premogovnika Velenje zapisano, da je prenehanje izkopavanja premoga v premogovniku predvideno do konca leta 2033, s postopnim zapiranjem pa bi začeli prihodnje leto. To pomeni, da proizvodnja premoga poteka še naprej, predvsem na odkopih v Jami Preloge, medtem ko bi začeli s postopnim zapiranjem prog in navezav na območju Jame Pesje. Premogovnik Velenje bi na podlagi zakona o postopnem zapiranju v prihodnjih dveh letih za ta dela prejel sredstva, potrebna za zapiranje.

Po besedah generalnega direktorja Premogovnika Velenje Marka Mavca v prihodnjem letu načrtujejo 1,8 milijonov ton premoga, nato bodo proizvodnjo zmanjševali. V letu 2026 je tako predvideno 1,6 milijona ton, nato se bodo postopoma približevali številki milijon ton premoga letno.

"Proizvodnja premoga v Premogovniku Velenje se bo vse do zapiranja prilagajala številu zaposlenih, saj se bomo glede tega ravnali po t. i. naravnem odlivu. Tako kot bodo zaposleni odhajali v pokoj in iz podjetja, tako bomo tudi zmanjševali našo proizvodnjo," je dejal Mavec.

Ob tem je dodal, da bodo v Šaleški dolini storili vse, da bosta prestrukturiranje in izstop iz premoga izpeljana z načeli pravičnega prehoda. Ta mora biti socialno, ekonomsko, okoljsko in razvojno pravičen. "Verjamemo, da bodo vsi trije zakoni omogočili pravičen prehod Premogovnika Velenje v fazo, ko bomo prenehali kopati premog, in nato v fazo, ko bomo lahko kakovostno zaprli vse podzemne prostore ter kakovostno sanirali tudi površino," je še dejal.

Minister Kumer je v nagovoru zaposlenim izrazil prepričanje, da so poiskali najboljši način, da preprečijo najslabši scenarije. "Zavedam se, da je prehodni zakon šele prvi korak k preobrazbi doline, prav tako se zavedam, da ni popoln, a vedeti morate, da smo pri pisanju zakona imeli v mislih ljudi, vas in da smo upoštevali solidarnost in pravični prehod," je še dejal.

UREDNIŠTVO:
urednistvo@adriainfo.si

OGLAŠEVANJE:
oglasi@adriainfo.si

Publish the Menu module to "offcanvas" position. Here you can publish other modules as well.
Learn More.