Zaskrbljujoč porast sladkorne bolezni po svetu

Število odraslih, ki živijo s sladkorno boleznijo, je globalno preseglo 800 milijonov, kar je več kot štirikrat več kot leta 1990. Kljub napredku v medicini in večji ozaveščenosti je več kot polovica teh ljudi, starejših od 30 let, leta 2022 ostala brez zdravljenja, kaže nova študija, objavljena v reviji The Lancet ob Svetovnem dnevu sladkorne bolezni, 14. novembra.

Zaskrbljujoč porast sladkorne bolezni po svetu

Svetovna zdravstvena organizacija (SZO/WHO) je države pozvala k "nujnim ukrepom" za obvladovanje te "svetovne epidemije".

V letu 2022 je sladkorno bolezen imelo 828 milijonov odraslih, od katerih jih je več kot četrtina živela v Indiji (212 milijonov) in na Kitajskem (148 milijonov). Sledijo ZDA s 42 milijoni, Pakistan s 36 milijoni, Indonezija s 25 milijoni in Brazilija z 22 milijoni primerov. Stopnja sladkorne bolezni pri odraslih se je od leta 1990 do 2022 več kot podvojila – pri moških z 6,8 % na 14,3 %, pri ženskah pa s 6,9 % na 13,9 %.

Povečanje je bilo najbolj izrazito v državah z nizkimi in srednjimi dohodki. Na primer, v Pakistanu se je delež žensk s sladkorno boleznijo povečal z 9 % leta 1990 na kar 30,9 % leta 2022. V državah z visokimi dohodki, kot so Francija, Španija, Japonska in Kanada, so se stopnje v zadnjih desetletjih le malo spremenile ali celo rahlo znižale.
Eden glavnih dejavnikov porasta sladkorne bolezni tipa 2 je globalna epidemija debelosti, ki jo spremljata nezdrava prehrana in pomanjkanje telesne aktivnosti. Poslabšanju stanja prispevajo tudi gospodarske težave in marketing nezdrave hrane, kar povečuje tveganje za razvoj bolezni.

Majid Ezzati z Imperial College London opozarja, da so ljudje s sladkorno boleznijo v državah z nizkimi dohodki pogosto mlajši, kar pomeni daljše trajanje bolezni brez ustreznega zdravljenja. Posledično tvegajo resne zaplete, kot so srčno-žilne bolezni, amputacije, odpoved ledvic in izguba vida, kar lahko privede tudi do prezgodnje smrti.

Leta 2022 kar 59 % odraslih s sladkorno boleznijo, starejših od 30 let, ni prejelo zdravljenja. To pomeni, da je bilo brez potrebnih zdravil 445 milijonov ljudi, kar je več kot trikrat več kot leta 1990. Najboljše rezultate pri dostopnosti zdravljenja beležijo države, kot je Belgija, kjer zdravila prejema 86 % žensk in 77 % moških. V Sloveniji ta delež znaša 72 % za ženske in 68 % za moške.

Generalni direktor SZO Tedros Adhanom Ghebreyesus je opozoril na nujnost sprejetja ukrepov za obvladovanje naraščajoče epidemije sladkorne bolezni. "Naraščajoča debelost, pomanjkanje telesne aktivnosti in nezdrava prehrana prispevajo k porastu bolezni," je dejal in pozval k oblikovanju politik, ki spodbujajo zdrav življenjski slog, preprečevanje bolezni ter zagotavljajo zgodnje odkrivanje in zdravljenje.

SZO je vzpostavila globalni okvir za spremljanje sladkorne bolezni, ki omogoča ocenjevanje uspešnosti držav pri obravnavi bolezni. Ta okvir vključuje ključne kazalnike, kot so nadzor glukoze v krvi, obvladovanje hipertenzije in dostop do osnovnih zdravil. S temi podatki bodo države lahko izboljšale svoje politike in ciljno naravnane ukrepe za obvladovanje sladkorne bolezni.

Kljub vsem izzivom ostaja cilj jasen: zagotoviti dostopno in kakovostno oskrbo za milijone ljudi, ki se soočajo z izzivi sladkorne bolezni, ter preprečiti nadaljnji porast te globalne epidemije.

Publish the Menu module to "offcanvas" position. Here you can publish other modules as well.
Learn More.

Publish the Menu module to "offcanvas" position. Here you can publish other modules as well.
Learn More.