Smrčanje vpliva na kakovost spanja in lahko pomeni tudi zdravstveno tveganje

Približno tretjina zemljanov med spanjem smrči, kar ne vpliva le na njihov počitek, ampak tudi na kakovost spanja partnerjev ali sostanovalcev. Po navedbah strokovnjakov je smrčanje pogostejše pri moških in z leti še pogostejše. Življenjski slog, telesna teža in spalne navade močno vplivajo na pojav teh nočnih zvokov, ki so lahko posledica resnejših zdravstvenih težav.

Smrčanje vpliva na kakovost spanja in lahko pomeni tudi zdravstveno tveganje

Smrčanje povzroča delna zapora dihalnih poti, zaradi česar mehka tkiva v grlu vibrirajo. Težavo lahko povzročijo zamašen nos, povečani mandlji, dolga uvula ali slab tonus mišic v grlu. Tudi močna utrujenost ali spanje na hrbtu povečata verjetnost smrčanja. Posledice se kažejo v obliki utrujenosti, glavobolov, razdražljivosti in celo depresivnih stanj, še posebej, če smrčanje postane redno in moti cikel spanja.

Strokovnjaki opozarjajo, da smrčanje ni vedno zgolj nadloga, ampak lahko kaže na resnejše motnje, kot je spalna apneja. Zato svetuje, da ljudje, ki smrčijo zelo glasno ali imajo premore v dihanju, poiščejo strokovno pomoč.

Med koristnimi nasveti izpostavlja spanje na boku, uporabo vlažilnika zraka v suhem prostoru, izogibanje alkoholu in tobačnim izdelkom ter redno telesno aktivnost. Pomembna je tudi večerna rutina – lahka večerja in nekaj ur razmika pred spanjem. Stabilen urnik spanja je ključen tako za kakovosten počitek kot tudi za zmanjšanje verjetnosti smrčanja.

Smrčanje ni le socialna nevšečnost, ampak lahko pomeni tudi opozorilo na težave z dihanjem ali delovanjem ščitnice, zato ni odveč, da se ob dolgotrajnih težavah opravijo nadaljnje preiskave.

est (135)

Priljubljeno

Publish the Menu module to "offcanvas" position. Here you can publish other modules as well.
Learn More.