Glivična okužba nohtov lahko privede do širših zdravstvenih težav

Glivične okužbe nohtov, znane kot onihomikoza, so pogosta težava, ki lahko prizadene nohte na rokah in nogah. Čeprav se pogosto obravnavajo kot kozmetična nevšečnost, lahko nezdravljene okužbe povzročijo resnejše zdravstvene težave.

Glivična okužba nohtov lahko privede do širših zdravstvenih težav

Okužba se običajno začne z rahlo spremembo barve nohta, ki postane rumenkasta ali belkasta. Sčasoma noht postane debelejši, krhek in lahko se začne luščiti ali lomiti. V napredovalih primerih se lahko okužba razširi na kožo okoli nohta, kar povzroči rdečico, srbenje in oteklino.

Če okužbe ne zdravimo pravočasno, se lahko glivice razširijo na druge dele telesa, vključno s kožo in lasiščem. To lahko privede do širših kožnih okužb, ki zahtevajo daljše in bolj zapleteno zdravljenje. Poleg tega lahko glivične okužbe pri osebah z oslabljenim imunskim sistemom povzročijo resne zdravstvene težave.

Zdravljenje glivičnih okužb nohtov vključuje uporabo protiglivičnih krem, lakov ali peroralnih zdravil, odvisno od resnosti okužbe. Pomembno je, da zdravljenje traja dovolj dolgo, da se okužba popolnoma odpravi, saj lahko prekinitev terapije predčasno vodi do ponovitve.

Za preprečevanje okužb je priporočljivo vzdrževati dobro higieno stopal in rok, nositi zračno obutev ter se izogibati hoji bosih nog v javnih prostorih, kot so bazeni ali telovadnice. Prav tako je pomembno, da nohte redno strižete in vzdržujete suhe, saj vlaga spodbuja rast glivic.

Če opazite znake glivične okužbe nohtov, se posvetujte z zdravnikom ali farmacevtom za ustrezno zdravljenje in nasvete glede preventive.

Publish the Menu module to "offcanvas" position. Here you can publish other modules as well.
Learn More.

Publish the Menu module to "offcanvas" position. Here you can publish other modules as well.
Learn More.