Raziskava razbija mit, da je sreča mogoča le v monogamnem razmerju

Že od otroštva poslušamo pravljice in zgodbe, ki nas prepričujejo, da je sreča možna le, če najdemo »pravega« partnerja in z njim ustvarimo tradicionalno družino. Vendar sodobne raziskave vse bolj izzivajo to predstavo, ki jo strokovnjaki danes imenujejo mit o monogamiji.

Raziskava razbija mit, da je sreča mogoča le v monogamnem razmerju

Prelomna analiza, objavljena v reviji The Journal of Sex Research, je zajela podatke skoraj 25.000 ljudi in pokazala, da med posamezniki v monogamnih in nemonogamnih odnosih ni pomembnih razlik v občutku zadovoljstva. Raziskavo je vodil Joel R. Anderson z Univerze La Trobe, ki z ekipo ugotavlja, da predstava o večji stabilnosti in sreči v monogamiji ni nujno resnična.

V pregledu študij iz obdobja 2007–2024, ki so potekale v državah, kot so ZDA, Kanada in Avstralija, so raziskovalci preučili različne oblike dogovorjene nemonogamije: od poligamije in odprtih zvez do kvazi-monogamnih odnosov in izmenjevanja partnerjev. Ugotovitve kažejo, da tudi ljudje, ki izberejo te oblike sobivanja, poročajo o visoki ravni čustvene povezanosti in celo nekoliko večjem spolnem zadovoljstvu.

Eden izmed ključnih poudarkov študije je vloga komunikacije in zaupanja. V nasprotju s splošnim prepričanjem so posamezniki v nemonogamnih odnosih pogosto pokazali višjo stopnjo zaupanja in bolj odprto komunikacijo kot tisti v tradicionalnih zvezah. Takšni odnosi pogosto zahtevajo več iskrenosti, dogovora in čustvene zrelosti, kar po mnenju raziskovalcev lahko okrepi povezanost med partnerji.

Kljub dokazom številni strokovnjaki za duševno zdravje še vedno obravnavajo nemonogamijo kot znak nestabilnosti, kar vpliva na terapevtski pristop in razumevanje raznolikih oblik partnerskih odnosov. A podatki kažejo, da je približno 5 odstotkov odraslih v dogovorjenih nemonogamnih zvezah, dodatnih 20 odstotkov pa jih je v tak odnos stopilo vsaj enkrat.

Raziskava tako izpostavlja potrebo po odprtem razmisleku o tem, kaj v resnici pomeni izpolnjujoč odnos. Namesto sledenja eni družbeni predlogi, bi morali odnose graditi glede na lastne vrednote, meje in želje. Z eno besedo: namesto iskanja "pravila" je pomembno iskati "pravi dogovor".

est (135)

Priljubljeno

Publish the Menu module to "offcanvas" position. Here you can publish other modules as well.
Learn More.