V fundaciji Alma predsednice Pirc Musar začeli projekt Vsaka zgodba šteje

V Fundaciji Nataše Pirc Musar, ustanovi Alma, je zaživel medgeneracijski projekt Vsaka zgodba šteje. Projekt, v katerem bodo šolarji zbirali zgodbe starejših, so v soboto začeli na Osnovni šoli Bistrica ob Sotli. Predsednica Pirc Musar je pri tem izpostavila krizo osamljenosti pri starejših in se zahvalila učencem za sodelovanje v projektu.

V fundaciji Alma predsednice Pirc Musar začeli projekt Vsaka zgodba šteje

Projekt bodo izvajali tudi na drugih šolah, vendar so se v fundaciji Alma prednostno osredotočili na šole zunaj mestnih središč. Tam namreč ljudje ostajajo močneje povezani in je zavedanje o tem, kdo živi sam ali potrebuje pomoč, večje kot v mestih. Po naključju so ga začeli na OŠ Bistrica ob Sotli, ki jo je obiskovala tudi mama predsednice republike Nataše Pirc Musar, so zapisali v fundaciji Alma.

Šolarji zlasti iz zadnje triade osnovne šole bodo v pogovorih s starejšimi zapisali zgodbe prejšnjih generacij. V njih je "bogastvo naše zgodovine, naš genski zapis, narodni značaj", so opomnili. Projekt po njihovih besedah daje vnovično vrednost pogovoru, pisanju in poslušanju, česar v sodobni družbi primanjkuje. Hkrati krepi literarne sposobnosti mladih, ljubezen do slovenskega jezika, vrednote povezovanja med generacijami, ohranjanje spominov in slovenske dediščine.

Poleg tega tovrstni pogovori delujejo terapevtsko tudi na mlado generacijo, ki živi pod vse večjimi pritiski digitalno naravnane družbe in številnih drugih okoliščin, ki vplivajo na njihovo duševno zdravje, so dodali.

Projekt podpirata družba Izoterm Plama in telekomunikacijski operater T-2, ki je fundaciji podaril 50 naprav Varuh. Ta naprava omogoča sproženje klica na pomoč v nujnih primerih in je primerna rešitev tako za starejše, ki živijo sami, kot tudi za otroke, kadar so starši odstotni. Uporabnikom se na ta način lahko pomembno izboljša vsakdanje življenje, ker zaradi občutka varnosti zmorejo več.

V fundaciji Alma želijo vplivati na spremembe v družbi, ki presegajo eno samo generacijo. Želijo prispevati k oblikovanju zdrave, bolj optimistične družbe, ki vidi in je sposobna izkoristiti priložnosti za napredek, razvoj in rast. Prisegajo na sodelovanje in povezovanje, ki zmore premakniti generacijske razlike in tudi sistemske slabosti. Svojo vlogo v družbi vidijo predvsem kot povezovalca med različnimi deležniki.

Na svoji predstavitvi junija v Ljubljani so napovedali, da bodo v okviru projektov naslavljali predvsem karierni razvoj mladih in medgeneracijsko sodelovanje, pri čemer se bodo povezovali z drugimi organizacijami za spremembe v družbi.

Publish the Menu module to "offcanvas" position. Here you can publish other modules as well.
Learn More.

Publish the Menu module to "offcanvas" position. Here you can publish other modules as well.
Learn More.