Jabolka navdiha tokrat za spodbujanje bralne kulture na Slovenskem

Predsednik republike Borut Pahor je danes na posebni slovesnosti v Predsedniški palači vročil priznanja jabolko navdiha za pomembno vlogo pri spodbujanju bralne kulture na Slovenskem. Jabolko navdiha so prejele tri organizacije oziroma štiri izjemne posameznice, predane slovenski besedi, knjigi in skupnosti.

Jabolka navdiha tokrat za spodbujanje bralne kulture na Slovenskem

Posebno priznanje predsednika republike za pomembno vlogo pri spodbujanju bralne kulture na Slovenskem so prejeli Združenje splošnih knjižnic in predsednica Vesna Horžen, Društvo Rastoča knjiga in predsednica Marijana Kolenko, Društvo Bralna značka Slovenije - ZPMS in generalna sekretarka Manca Perko ter Manca Košir.

Vesna Horžen vodi Združenje splošnih knjižnic od leta 2009. Združenje je nastalo kmalu po ustanovitvi samostojne slovenske države, 27. februarja 1992, kot Zveza splošnoizobraževalnih knjižnic, danes pa povezuje 58 splošnih knjižnic na Slovenskem, ki kar 12 milijonov knjig delijo z ljudmi v 1085 krajih po Sloveniji, na 273 lokacijah in s 13 bibliobusi. Združenje sodeluje tudi s Skupnostjo občin Slovenije in ministrstvom za kulturo, s katerima podeljuje priznanja tistim slovenskim občinam, ki posebno pozornost namenjajo knjigi, bralni pismenosti in kulturi. Tako deluje tudi Vesna Horžen, ki je v svojem srcu knjižničarka, predana svojemu poslanstvu, in ki verjame v magičnost knjižnic ter njihov pomen za posameznika in skupnost, je med drugim zapisano v utemeljitvi.

Marijana Kolenko je ravnateljica celjske Osnovne šole Lava in predsednica Društva Rastoča knjiga. Kot učiteljica je predana svojemu poslanstvu ter svoje učenke in učence z raznovrstnimi projekti, med katerimi ima osrednje in posebno mesto prav Rastoča knjiga, uči, kaj pomeni biti človek. Domislila se je številnih projektov za mlade, prav vsi pa izhajajo iz ljubezni do književnosti in zavedanja, da je knjiga tlakovala pot slovenstvu do države.

Rastoča knjiga, ki je nastala leta 2000, je pravzaprav projekt prihodnosti, ki temelji na poznavanju naše skupne preteklosti in zavedanju nje v sedanjosti. Njeno sporočilo je, da smo Slovenke in Slovenci kot narod rasli in zoreli s knjigo, še preden smo postali nacija s svojo suvereno državo, zato moramo knjigo spoštovati, med drugim piše v utemeljitvi.

Manca Perko je generalna sekretarka Društva Bralna značka Slovenije - ZPMS, ki že več kot 60 let kot osrednji in vseslovenski projekt vsako leto povezuje okoli 140.000 otrok in 7000 mentorjev. Bralno značko sta po češkem vzoru zasnovala pisatelj Leopold Suhodolčan in učitelj Stanko Kotnik, danes pa to vseslovensko gibanje vodi Društvo Bralna značka Slovenije - ZPMS. Srčika društva je Manca Perko, ki si želi, da bi čim več otrok in mladih rado bralo.

Bralna značka spodbuja mlade, da bi v prostem času brali, od vsega začetka pa tvorno sodeluje s šolami, učitelji in knjižnicami, ki skupaj zvišujejo raven bralne pismenosti, je med drugim zapisano v utemeljitvi.

Manca Košir je ena osrednjih osebnosti v sodobnem slovenskem kulturnem prostoru. Je novinarka, visokošolska učiteljica, pisateljica, prostovoljka in pripovedovalka, zaljubljena v življenje in književnost. Od nekdaj se zaveda pomena slovenskega jezika in dragocenosti, da Slovenke in Slovenci lahko beremo v materinščini. Svoje poslanstvo vidi kot nekakšen dobronamerni virus, ki med ljudmi širi ljubezen do branja, jezika in knjig. Pri tem je nadvse uspešna. Knjigo je kot magnet za srečevanje preizkusila že konec 90. let prejšnjega stoletja, ko je skupaj z Andragoškim centrom Slovenije ustanovila študijske krožke Beremo z Manco Košir, danes pa, med drugim, vsako drugo nedeljo v mesecu vodi večerna srečanja, namenjena zgodbam o knjigah in ljudeh, med drugim piše v utemeljitvi.

Publish the Menu module to "offcanvas" position. Here you can publish other modules as well.
Learn More.

Publish the Menu module to "offcanvas" position. Here you can publish other modules as well.
Learn More.